Jako dlouholetý spokojený majitel sluchátek Sennheiser IE80 jsem nikdy necítil potřebu hledat jakoukoli náhradu, nebo cokoli měnit. Až do teď!

Jsem iOvce a jsem na to hrdý. Ale AirPody šly tak nějak vždy mimo mě. Nebyl důvod nic měnit, jak dokonalé podání zvuku tak ergonomie která mi plně sedla, tak proč cokoli nahrazovat.

Vše se „pokazilo“ v den kdy se mi ozval bývalý kolega(též dlouholetá hrdá iOvce), že má navíc AirPods Pro a že mi dá super cenu. „OK vyzkouším a po čase je pošlu beze ztráty dál“. Ale to sem si jen myslel 🙂

Po třech dnech kdy jsem sluchátka pomalu ani nevyndal z uší jsem zjistil že je vše úplně jinak. Záhy jsem si vzpomněl, jak jsem vždy tvrdil že si Apple watch nikdy nekoupím, protože jsou drahé a nahraditelné jinými, levnějšími hodinkami.

A jsem v tom zase 🙂

Tak po více jak měsíci aktivního používání AirPods Pro mohu porovnávat!

Sennheiser IE80

Parametry:

Hmotnost: 5 g
Typ připojení: Odpojitelný výrobcem dodávaný kabel, konektor: 3,5 mm

Obsah balení:

Sluchátka, silikonové nástavce 8x, ochranný obal, nástroj na čištění, kabelová svorka, ušní háky 2x
Doporučená cena v době uvedení na trh: 6 900 Kč

KLADY (+)

 • velmi dobré basy
 • nezkreslené střední pásmo
 • čisté výšky
 • absence sykavek
 • kvalitní zpracování
 • možnost manuální regulace basů

 

ZÁPORY (–)

 • chybí mikrofon a ovládání hlasitosti na kabelu
 • citlivost na kvalitu nahrávek – projeví se u souboru s nižší přenosovou rychlostí. Při nahrávce 320 kbps nebo lépe flac, není zápor.

Pokud jde o kvalitu kam zařadit zvuk… Tyto sluchátka lze považovat něco jako „vstup na práh místnosti audiofilního zvuku„(ale jen na práh!) Jsou to přece jen stále špunty do uší. Rozhodně se ale dají považovat za hi-fi in-eary. Jejich zvuk je opravdu výborný! Už to, že se na webu head-fi uvádí podobná věta, že: „Málokdo se z těchto sluchátek posune do hi-endu“, již to o něčem svědčí. To mohu dosvědčit i já, neboť jsem u nich vydržel více jak 5 let. Pět let každodenního poslechu minimálně na cestě do práce a zpět. Cokoli, co je nahráno v dobré kvalitě(čím lepší kvalita tím lépe), zní na IE80 mnohem lépe. Kromě metalu, který tyto sluchátka opravdu nemají rády. Naštěstí ani já ne. Samozřejmě velmi nepraktickou rádoby přenosnou krabičku, co zde vidíte na obrázku jsem ihned vyměnil za pytlíček od téže firmy, jen od jiných sluchátek. Ne jen proto že je praktičtější při vytahování a uklízení. No a fakt poslední minus je že jejich kabel je tužší, méně ohebný a může se zlomit.Nejhorší je to v zimě, když se se sluchátkama v uších chodí venku v mrazu. Ale všechny tyto maličkosti rázem zmizí když dnes sluchátka připojím k „mazlíkovi“ Activo CT10 a … .

Jejich zvláštní charakter basů(i díky speciální ozvučnici) je hodně návykový.

Apple AirPods Pro

Parametry:

Hmotnost 5,4 g
Připojení: Bluetooth 5.0

Obsah balení:

Sluchátka, USB-C/Lightning nabíjecí kabel, příručka pro rychlý start a 3 velikosti náušníků
Doporučená cena v době uvedení na trh: 7 290 Kč

KLADY (+)

 • zvuk je pěkně vyvážený basy, středy i výšky
 • vylepšený design
 • pohodlné, dobře drží v uších
 • odolnost vůči stříkající vodě & potu
 • funkce pro potlačení okolního hluku (ANC)
 • adaptivní ekvalizér

 

ZÁPORY (–)

 • vyšší cena
 • ovládání přes dotykové plochy
 • kvalita zvuku vzhledem k ceně

Poslech hudby přes AirPods Pro bude většinou sloužit jako super kulisa k tomu, co zrovna děláte. Je jedno, jestli jedete metrem do práce, děláte něco na počítači, běžíte lesem, nebo jdete uprostřed města. Hudba je ve všech těchto případech zkrátka jen zpříjemněním toho daného okamžiku. Nemusí být strojově přesná, nemusí být neskutečně vyladěná, ale musí být spolehlivým partnerem pro to, co právě děláte. Pokud vlastníte k iPhone ještě iPad nebo MacBook pak se vám otevírá další zákoutí jablečného světa kdy do sebe zase vše krásně zapadá a navzájem spolu ladí. Pokud třeba vezmete do ruky iPad, AirPods automaticky přepnou zvuk na něj což je něco úžasného :-).

AirPods Pro hrají perfektně. Vše je podáno velmi vyváženě a nic nepřevládá na úkor čehokoli jiného. Sluchátka se vám dokáží postarat o perfektní zážitek nejen při poslechu hudby, ale také při sledování filmů. Dokáží totiž velmi dobře simulovat také směry, ze kterých zvuk přichází a pokud si tak pustíte skutečně dobře nazvučený film, budete velmi spokojeni.

Active Noise Cancellation (ANC), tedy aktivní potlačení okolního hluku. Podstatně zajímavější je mód Transparency. V tomto režimu vnější mikrofon sluchátek vezme okolní hluk a zvuky, zvýrazní je a pošle do sluchátek. V praxi to znamená, že chcete-li s někým mluvit, stačí přepnout sluchátka do tohoto režimu a nemusíte je vyndávat z uší. Člověka, se kterým mluvíte, uslyšíte velmi dobře, jako byste v uších neměli nic.

Jak však porovnat něco, co vlastně porovnat nejde?

 • Sennheiser IE80
 • Apple AirPods Pro

V grafu výše je jasné že výdrž na baterie vyhrají ie80 protože žádné nemají a můžou hrát nepřetržitě. Další jasná výhra je v životnosti produktu. Sennheiser ie80 mám přes 5 let a jsou stále jako nové! AirPody si tipnu že po 3 letech budou mít výdrž baterie na 60% proti novým a jelikož baterie nejsou vyměnitelné tak jejich další směr je po tomto čase jasný – kontejner. Naopak v možnostech použitelností jsou jasný výherce AirPods Pro, protože od cesty do práce až po cestu metrem zase domů je vlastně není potřeba vytahovat z uší! Prostě o nich nevíte 🙂

A vo tom to je! AirPody jsou technologiemi nabušené sluchátka která zapadají komplexně nejen do jablečného světa ale i do dnešní hektické, uspěchané doby, kdy vlastně není možné rozdělit čas na pracovní a relaxační.

Tak proč nerelaxovat při práci?

A kdo je teda vítěz?

No možná to z předchozího textu nevyznělo dostatečně jasně ale řešení je nasnadě.

Celý den používám AirPody Pro, nikde mi nepřekáží kabely a při tom pracuju, telefonuju, cestuju, koukám na filmy, sportuju, atp.

A potom někdy přijde chvíle kdy zatoužím po trošce kvalitní hudby a přesně to je moment kdy vytáhnu HiRes přehrávač se sluchátky Sennheiser IE80 a pouštím flac soubory v rozlišení 192/24.

Relax!