MYSLÍTE SI ŽE JSTE PŘIPRAVENI NA VŠE CO (nebo spíše kdo!) VÁS MŮŽE NA SOUČASNÝCH ULICÍCH POTKAT? Jestliže ano, tak tuto stránku nemusíte číst 🙂 i když…
Tento článek vznikal v době co jsem se vracel (druhá hodina ranní) ze školy do noční Prahy. Byla to určitě důležitá zkušenost. Dnes to prosím berte z rezervou 🙂
Něco úvodem
Musíš si být stále vědom co druhý dělá , co chce dělat ale také co neudělal. Sleduj jeho stav. Jestli je pravák nebo levák , jak rychlé má reakce jak je ozbrojen , kolik má pomocníků.
Jaký je terén , jsou-li kolem nějaké překážky, jaké a kolik ,máš-li dost místa uhnout , začít protiútok.
Jaká je viditelnost? Vidíš ho jasně , může on tě také tak vidět?
Stále si buď vědom toho co se děje kolem tebe. Obzvláště sleduj prostor za sebou! V 80% přepadeních na ulici je oběť překvapena. Jestli-že má soupeř „navrch„ , má-li nějaké výhody , těžko ho zdoláš ať máš bůhví kolikátý dan. Vyhrává ten kdo předvídá akci , kdo ne , ten prohrává ! Uvědomuj si věci které nejsou na svém místě , které jsou něčím neobvyklé. Stále sleduj abys měl něco pevného za zády. Když jdeš po ulici ,nesmíš dopustit ,aby tě cizí člověk chytl za ruku: může to být útočník a pevný úchop tvé ruky je tvou fatální nevýhodou. Stále mysli na to , že kdykoliv se může objevit nějaký „problém„ útok apod.Nejlepší obranou je znalost. Nevěř cizímu člověku co říká! Uvěříš-li mu jsi v nevýhodě.Momentální výhoda je přesně to co on potřebuje.
Bývalého kolegy 17-letý kamarád bránil svou sestru proti 30-letému muži. Byl na něj připraven. Odblokoval jeho útok, dvakrát ho praštil a srazil na zem. Když muž začal volat „Tak dobrá necháme toho!„,on se k němu obrátil zády a chtěl odejít. Ten muž ho okamžitě napadl zezadu a surově ho zmlátil.
Protivníka stále sleduj! I když je po rvačce. Sportovní duch a fair play jsou limity, které si ukládají zákona dbalí občané. Válečník spoléhá na jinou taktiku „Osobní přežití„. Musíš dělat udělat vše co je nezbytné k zastavení útočníka.
TRÉNUJ SVÉ SMYSLY
80% toho co se naučíme pochází z očí. Dalších 8% přináleží sluchu , na další smysly připadá zbývajících 12%. Za denního světla či na dobře osvětlených místech je vnímání prostoru lehkou záležitostí, ale i tak se žádá z tvé strany koncentrace, ke které patří uvědomování si toho , kdo nebo co přichází do tvé strany, „Sféry vlivu„. A rozvíjej toto uvědomování. Výbornou kontrolou tvého vnímání je i řízení auta. Musíš postřehnout pitomého či opilého řidiče dřív, než tě nabourá. Tvé vnímání musí zabírat 360 stupňů. Musíš vnímat chůzi chodce, povětrnostní podmínky, měnící se světla, policajty apod. Jestliže jezdíš stále bez problémů je tvá pozornost OK., Pozor : Když ti polda napaří pokutu je tvá pozornost mizerná. Oči jsou branou duše. Člověka můžeš „přečíst„ skrze oči. Jestli je ostražitý, samolibý,agresivní či do sebe uzavřený? Jde-li o jednoho protivníka, podívej se mu přímo do očí. Zbabělec to obvykle nevydrží : mnoho lidí se takto vzdá svých akcí. Jeho oči sleduj svýma očima a jeho celého (ruce, nohy) sleduj periferním viděním. V 95% všech rvaček soupeř nejdříve napoví očima oblast, na kterou chce zaútočit tím že se na ní podívá. Nemusíš vědět s čím (pěstí, nohou)chce zaútočit, ale víš kam ten útok vede, jediné co musíš udělat je tuto oblast stáhnout ze zóny útoku nebo ji krýt. Jeho pohyby přitáhnou tvou pozornost tak, že vidíš s jakou zbraní (ruka, nůž, hůl, přímý kop) postupuje vpřed.
POZOR: ruka může být rychlejší než oko, a proto se nesnaž sledovat jeho ruku upřeným pohledem.
Ruka potřebuje oko, aby provedla svou práci dobře, ale zase není nutné upřít svůj pohled na cíl.
Instinkt
Instinkt – vnitřní cítění. Naši předkové ho měli podstatně lépe vyvinutý než my, u nás následkem lepších životních podmínek krní. Většinou jsme od nebezpečí izolováni. Abys oživil tento instinkt musíš prodělat mentální změnu. Zaprvé musíš přijmout fakt že naše životní prostředí není o nic míň nepřátelské než před staletími, všude je plno lupičů, násilníků a hrdlořezů. Navíc přežití stále zůstává věcí osobní zodpovědnosti. Policie má za úkol prosazovat zákona, ne předcházet zločinům. Musíš se “naladit” na svět kolem sebe. Být si stále vědom toho, co se kolem tebe děje, vnímat pachy zvuky a události. Musíš v sobě vybudovat schopnost reagovat bez myšlení (uvažování). Tvá sebeobranná technika musí být natolik zabudována v tvém podvědomí, že její součást není kognitivní proces. Nakonec se tvé smysly vyostří. Začneš vnímat věci, které nejsou obyčejné. Musíš podvědomě zaregistrovat např., že světlo v předním vchodu je vypnuté a mít tušení, že uvnitř pracuje lupič. V ten den, kdy začneš mít takovéto tušení (cítění), začneš spoléhat na instinkt. V ten den se šance na tvé přežití začnou vylepšovat.
Rozhodnutí se o plánu akce
Je-li na tebe zaútočeno , je nezbytné analyzovat situaci a okamžitě se rozhodnout o správném průběhu akce. Utéct, bojovat, uhnout a tak dále, to závisí na druhu zločinu, kterému jsi ty, blízcí a jiní nevinní vystaveni. To neznamená že tvým prvním záměrem je zabýt útočníka. Použij jen sílu nezbytnou k jeho zastavení. Nadměrná razance protiútoku je nelegální pokud si nejsme jisti, že nás útočník chce zabít, dokud si nejsme jisti že je s to to provést, a že ho nezastavíme jinak, než že mu ublížíme. Pak se musíme změnit z domestikovaného občana v divokého bengálského tygra, který útočí bez váhání či odchylky. Obtíž je v tom, že v situaci kdy je na nás veden útok, je správnou akcí protiútok. Většina amerických bojovníků nemá taktické znalosti jak jednat v podobné situaci. Většinou se snaží útočníkovi jeho úmysl rozmluvit (což většinou stejně nepomůže), a při tom je vlastně pozdě situaci zvládnout. Nejlépe je položit si otázku “co bych dělal kdybych ?”. Myslím-li takticky, snadněji se dostanu ke správnému řešení.
Procvičujeme všechny základy toho, jak zvládnout takový útok. Znalost toho co útočník může dělat, mu odebírá jeho největší zbraň. Druh, trénink sebeobrany a kázeň spolu s cvičnými utkáními jsou věci které z tebe udělají dobrého bojovníka.
Agrese
Opravdový umělci boje nejsou iniciátory násilí. Zákon a náš výcvik vyžadují, že musíme útočníkovi nechat výhodu udeřit první – či alespoň to zkusit. Musíme mu ponechat možnost nás ohrozit násilím, než smíme jednat. Teorie “nejlepší obranou je útok” je správná, ale legálně tento přístup přijmout nemůžeme. Naší zásadou budiž “nejlepší obranou je protiútok”. Musíme si být jisti, že útočník zaútočil dřív než spustíme odvetu. Avšak nenech se nepřítelem překvapit !!! Jsi-li překvapen nesejde na tom co umíš – bitva už je prohraná. Optimální nejlepší obranou je vyhnout se boji, ale musíš-li bojovat, nechť soupeř zaútočí. Pak máš morální, legální právo se bránit a navíc máš taktickou výhodu. Vyhrává ten kdo je připraven – nikoliv ten kdo zaútočil první. Protiútok musí být explozivní a agresivní. Snaž se kultivovat svou agresivní reakci. Tvou reakcí na útok nesmí být strach, ale namíchnutí a nasrání. Ten kdo tě napadl na to nemá právo a tak si omluven, neschvaluješ-li jeho počínání a dopálíš-li se. Tady může tvůj život záviset na schopnosti odblokovat myšlenky na to, že můžeš být poražen a musíš se koncentrovat výhradně na porážku nepřítele. Tomu napomáhá namíchnutí. Namíchnutí je jako strach, připravuje tělo na bezprostřední akci. Emoce je výbušnina “spouštějící” tvou sílu bojovat. V sebeobraně musí být všechna energie vedena k okamžitému sražení agresora. Namíchnutí ti vlije do krve adrenalin, nezbytný pro povzbuzení této vitální energie. Nechal-li si namíchnutí převzít vládu, trochu ho “udus”, aby se nepřeměnilo na vztek, zuřivost. Vztek tě oslepí stejně jako strach který tě paralyzuje. Proti silnějšímu i zkušenějšímu lze vyhrát rozzuříš-li ho, a on divoce a bezhlavě útočí. Sebeovládání je jednou z věcí, kterou útočník velice pravděpodobně nemá. Použij svého sebeovládání k jeho zdolávání. Víš-li, že si můžeš udržet chladnou hlavu, že si ji musíš udržet, velice pravděpodobně si chladnou hlavu zachováš. Máš-li tu smůlu , že tě napadl(i), buď rozhorlený , namíchnutý, agresivní. Agresivita s sebou přináší neocenitelnou morální pomoc, ať v útoku či obraně. Sám fakt že útočník ji u své oběti nepředpokládá, ho může “zlomit”. Zaútočit na něj 4x tak rázně jako on na tebe, prohraje aniž bude vědět jak !
METODY PŘEKVAPENÍ
Překvapit soupeře, to je práce pro profíka. Mluvíme o taktickém překvapení. Toho dosáhneme, uděláme-li něco co útočník od nás nejméně očekává. Takto ho můžeme natolik vyvést z míry, že si neuvědomí protiútok a pak už je pozdě. Nenech útočníka aby si uvědomil, že jsi trénovaný profesionál, dokud nejsi připraven reagovat, a pak mu dej poznat akcí samou a né zbytečnými kecy. Když mu řekneš že umíš “karate” můžeš ohrozit jeho ego a on se pak bude snažit sám sobě dokázat, že je lepší než ty. Nezapomeň že opravdový mistr své umění nikdy na veřejnosti neprovádí, nevystavuje ale naopak ho skrývá. Jen ten kdo je opravdu připraven, kdo neukazuje že je připraven. Nevzdá se přece své výhody!
Hlas
Mocný výkřik (kiai) může být někdy dost nečekanou zbraní, kterou zastavíš útok.
-
Odradí, zbaví odvahy a dokonce může i vyděsit útočníka. Přinejmenším může způsobit, že zaváhá.
-
Uvědomí ostatní lidi o tvé šlamastice, nespoléhej na to že ti přijdou na pomoc, obvykle zamknou dveře bytu a strčí hlavu pod polštář. Takovou šanci (že by ti přece jen někdo mohl přijít na pomoc) však útočník musí brát v potaz, a v souladu s tím naplánovat svůj útok nebo zmizet.
-
Provádíš-li kiai, nechť vychází z břicha a je agresivní. Pořádné kiai tě staví do ofensivy, jeho do defensivy.
-
Kiai prováděj s divokým, agresivním výrazem ve tváři. Uslyší tě, podívá se na tvůj obličej, a většinou usoudí že se pustil do něčeho na co nemá ! K této technice přidej ofensivní zlý postoj.
-
V boji s jednotlivcem prováděj kiai nadvakrát. Uděláme fintu a zároveň kiai abychom nepřítele rozrušili. Pak hned po výkřiku zaútočime doopravdy. Toto “rozházené” načasování kiai ho vyvede ztempa. Zasáhneme-li ho, následuje řev vítězství. Toho ještě víc rozvrátí a začne váhat, zda ještě bojovat.
-
Kiai vychází z bránice a jestliže nepřítelem otřeseme, nadále ho používej v příhodných okamžicích. Je-li však zkušeným pouličním rváčem, a na kiai tedy zvyklý, nemrhej svým dechem. Budeš hned vědět na čem jsi.
AGRESE – nemilosrdnost
Útočník obvykle očekává tvůj útěk či konvenční obranu. Úplně ho vyvede z míry nečekaný úder na hrdlo apod. Překvapení, a to pořádné pro něj bude to že jsi nemilosrdný. Po léta nás učili : “Je důležité, zda jsi hrál fér, nesejde na tom zda jsi vyhrál nebo prohrál !” Této filosofie se musíš bezpodmínečně zbavit !!! Je zrádná. vyraš a prašť ho, rozplácni mu nos po tváři, udeř ho do hrdla. Bez ohledu na efekt prvního úderu musíš posilovat svou výhodu. Neuděláš-li to, útočník možná vstane ze země a zabije tě. V pouličním boji jen blázen končí u prvního úderu a nepřidá řadu dalších !!!!!!!!
Oči
Většina lidí dnes věří že provoz mezi očima a vnějším světem je dvousměrný. Oči vrhají emocionální paprsek od jednoho člověka k druhému, téměř každý zakusil nepříjemný pocit, že na něj někdo upřeně hledí, a proto se otočil, aby zjistil kdo a odkud. Intenzivní zírání v nás vyvolá nepříjemný pocit, připadáme si “nesví”. Musíš soupeři hledět přímo do očí. Mnoho lidí to nevydrží. Když se na něj takto díváš, mrkni otevři oči víc a vyšli tichý mentální pokyn. Ten musí být krátký a specifický, jako např. “Podívej se doleva”, “Podívej se za sebe” apod. Jakmile odvrátí pozornost tím že se podívá tam kam ho navádíš, pusť se do něj. Můžeš nasměrovat jeho pozornost tím že nasměruješ pohyb svých očí doleva, doprava či přes jeho rameno. Jeho přirozenou reakcí bude snaha zjistit, na co se díváš. Nedělej to však příliš nápadně. Podívej se na jednu stranu a pak na druhou a pak zase vyšli pohled na jeho oči, jako bys vlastně nechtěl, aby se na tu stranu podíval. Pak si bude myslet, že se snažíš zastřít skutečnost že se k němu z té strany někdo blíží.
Finty
Finty ho donutí krýt jednu oblast – tím odkrývá jinou, či jiné. To lze provést rukama, nohama, očima(jako ve výše uvedených příkladech), pohybem těla, kroky, příšlapem na nohu apod.
Překážky
V boji se vždy snaž soupeře vést do pro něj nepříhodných míst. Když se dostane do takového místa, pozice, klopýtne či ztratí balanc, pokračuj ve svém útoku a nedovol mu rozhlížet se kolem. Pereš-li se v místnosti zažeň ho do bar-pultu, ke stolu, kamnům, krbu apod. Nenech mu možnost obhlídnout situaci. Neznalost toho co je za ním sníží jeho koncentraci na tebe před ním. Jeho pozornost bude rozdělena do dvou stran a nebude s to adekvátně se soustředit ani na jednu z nich. Vždy ho zažeň tam kde se špatně stojí, kde jsou nějaké překážky po stranách a za ním. Musíš umět využít přirozeného rozestavění věcí v okolí jako zbraně proti nepříteli.
Teorie překvapení
Teorií je “Udeř ho tam kde to nejméně čeká a kdy to nejméně čeká!” V ofensivním boji je to prvním principem “Pust to do něj dříve než to pustí on do tebe!” To nejlíp funguje ve skupinovém boji. Udeř první, udeř rychle a svým počátečním úderem mu způsob co největší škodu. Veď první úder útok na vůdce gangu “medvědí tlapu” (spodkem dlaně) na nos. Okamžitě mu spustíš potoky krve. Rozhodnost tvé akce bude mít negativní psychologický dopad na ostatní členy bandy. Zaváhají a pravděpodobně upustí od dalších tahanic. Pamatuj si : “Nebesa pomáhají jen tomu kdo si nejdříve pomůže sám“.
STRACH
Nejhorším nepřítelem sebeobrany je strach, který má mnoho norem. Strach ze smrti, z bolesti, z porážky, neadekvátního jednání v neznámé situaci apod. Nejhoršími okamžiky nejsou chvíle vlastního boje ale chvíle napětí těsně před ním. Jakmile je vylekaný, poděšený člověk s to pustit se do akce – udělat něco efektivního proti soupeři, jeho zděšení, úlek jsou zapomenuty, protože je příliš zaměstnán vlastním bojem. Strach demoralizuje, zneschopňuje, ale ve skutečnosti je i pomocníkem vylekaného napadeného. Neboť strach je přípravou těla k akci. Srdce bije rychleji, rychleji žene krev do mozku, rukou a nohou, kde je zapotřebí kyslíku. Krevní tlak stoupá, adrenalin se šíří do krevního oběhu. V krvi se uvolňuje cukr aby působil jako paliv lidského motoru. Jemné chemické změny v těle automaticky vyvolané silnou emocí, chrání bojovníka víc než by si myslel. Jeho krev se snadněji sráží, současně pozbývá pocitu únavy když je vyloženě sedřený. Někdy je obtížné aby bojovník v tensi odstartoval akci, aby začal prvotní pohyb, který vyeliminuje jeho strach. Zde následuje trénink mentální disciplíny. Ovládání dechu je klíčem ke kázni. Existuje mnoho variant ovládání dechu, ale nás zajímá jen jedna forma, “rytmické dýchání”. To udrží tvou mysl svěží a myslící na jiné věci než je strach. Zvětšuje tvou spotřebu kyslíku a stimuluje tvou uvědomovací schopnost.
Strach – podvědomá projekce
Tvůj nepřítel ať si nikdy nevšimne že jsi pln obav, strachu či postrádáš sebedůvěru. Musíš být schopen skrýt svou nervozitu a vyzařovat sebedůvěru.
Neprozrazuj nejistotu váháním či rozhlížením se kolem. Vyhni se symbolům řeči těla jako např. “ždímání” vlastních rukou, kousání se do rtů, nošení brýlí proti slunci abys skrýval oči, zapalování si cigarety, otírání zpocených dlaní o nohavice kalhot, nepolykej, nedovol aby tvůj hlas přešel ve falset. Díváš-li se mu do očí, byť si jist a kontroluj počet mrknutí. Trénovanému muži je množství tvých mrknutí jasnou indikací hladiny či úrovně tvých obav a strachu. Lidé kteří jsou si jisti sami sebou a mají čisté svědomí nemrknou více jak 20-30x za minutu. Nervózní či vystrašený jedinec mrkne za minutu třeba až 100x.
Vyznačuj sebedůvěru
Tu nejlépe vyzařuje tvá chůze. Kráčej s “jistotou”, vztyčené a s rameny dozadu. Tělo měj relaxované a ostražité. Oponentovi sleduj vždy jeho oči, ne abys se mu podíval do očí a pak sklopil oči k zemi – tak dáváš najevo svou slabost! Chceš-li vypadat nepřátelsky, podívej se mu do očí a pak rychle pryč. Toužíš-li ho neverbálně vyzvat, hleď upřeně do jeho očí a neuhýbej jimi. Počínej si jako bys byl ve vlastním teritoriu a máš právo tady být. Většina ksindlů, přepadačů a pouličních rváčů jsou “dravci v džungli”. Hledají snadnou kořist, slabou a nejistou. Soupeře můžeš zbavit odvahy vyšleš-li mu řečí těla signály o své síle a sebedůvěře.
Psychologický Trénink
Nedívej se na nepřítele jako na člověka ale jako na cíl který má být zničen. Vidíš-li ho jako osobu, jeho fyzické rysy mohou neblaze zasáhnout nežli posoudíš situaci. Nedívej se na něj jako na velkého svalnatého chlapa. Jakmile váháš s ohledem na jeho velikost, ať vypadá jako korba nebo jako suchar, že má velké ruce, divoký pohled apod., už si svou bitvu prohrál! Musíš ho brát jako soupeře který může a musí být poražen. Dovolíš-li negativním myšlenkám zasáhnout do své koncentrace, ztratíš své “ostří”. Negativní myšlenky plodí váhání nejistotu a zpomalují reakční dobu. Prohrál si tak vlastně dřív než boj začal !!! Tvá první rvačka je psychologickým bojem se sebou samým. Musíš přemoci vlastní strach z toho co nepřítel může umět a udělat. Nestarej se o to co ti chce udělat, starej se o to co uděláš ty jemu !!! Když už si v akci. Bojuješ! Pereš se!! Konečně si užil svou sílu proti nepříteli!! Už se nebojíš! Strach je zapomenut za předpokladu že jsi dobře trénován.
Psycho trénink je nejdůležitějším způsobem zdolání strachu. Moudrý bojovník se konfliktům spíše vyhýbá. Když však k boji už došlo prozíravý bojovník použije prostředky nezbytné k neutralizaci a ke sražení nepřítele a pak zmizí. Chceš-li (po rvačce) počkat na policii a pak na soud, dobrá. Avšak může se stát, že odsoudí tebe co by trénovaného zabijáka, který napadl a způsobil těžká ublížení bezradnému ubožákovi!!! Pro toho kdo prohrál nemá žádnou cenu vědět že byl v právu. Tvým jediným cílem je přežít boj, ne starat se o nějaká práva.
Metafyzické kvality experta bojových umění
Expert jako by byl nadán nadlidskými vlastnosti : jasnozřivostí, telepatií, prekognicí. Ví, jak se pohneš, ještě než tak učiníš. Snažíš-li se cokoliv udělat, už je pryč z dosahu, či se ti uhne. Uvědomuje si tvé kvality a schopnost toho, “Jak se neseš”. Je schopen si předem “přečíst” tvé záměry z tvých reakcí a řeči tvého těla. Z určitých postojů jsou totiž možné jen určité útoky. Jeho protiútoky ti připadají neviditelné, nepostřehnutelné. Nikdy nevíš z které strany na tebe útočí a čím. Když útočí tak, nikdy s agresivní energíí a přece před ním jeho soupeři padají jako domky z karet. ….